
Flyg + Hotell
Endast hotell
Fler sökalternativ
Välj själv hur många dagar du vill resa
Välj själv hur många dagar du vill resa
Resegaranti före, under och efter resan
Resor till San Vito Lo Capo
San Vito Lo Capo ligger cirka 1 timmes bilresa (ca 100 km) från Palermo som är den närmaste flygplatsen. Stadsbilden präglas av tydliga afrikanska influenser, med ett rutnät av gator och byggnader på två till tre våningar, främst i ljusa färger och med platta tak.
Boka en billig paketresa till San Vito Lo Capo och res tryggt med Solfaktor!

Utsikt över den härliga sandstranden med palmer i San Vito Lo Capo på Sicilien
San Vito Lo Capo som resmål
Landskapet runt staden är något av det vackraste man kan förvänta sig av Sicilien. Höga klippor i inlandet och vackra sandstränder prydda av höga palmer som skiljer staden från det blågröna vattnet i San Vito-bukten.
San Vito Lo Capo har ett lugnt vardagsliv med omkring 4 000 fasta invånare, inklusive de små byarna runt staden, tills sicilianarna strömmar till området på sommaren. Det är under sommarmånaderna som staden utnyttjar hela sin hotellkapacitet och befolkningen kan då öka till upp till 100 000 personer. Detta gäller särskilt i augusti, när italienarna har sin gemensamma semester.
Väljer man att bo här i augusti måste man dela stranden med alla andra och ljudnivån är ganska hög. Resten av året är staden fridfull. Vi rekommenderar därför att planera vistelser och utflykter utanför denna månad.
Sevärdheter
Bland stadens sevärdheter rekommenderar vi ett besök i den stora normandiska katedralen med tillhörande torg. Fästningen härstammar ursprungligen från saracenernas tid under medeltiden och dess imponerande silhuett präglar fortfarande staden. Katedralen tillägnades senare stadens skyddshelgon San Vito, och det var kring kyrkan som staden utvecklades under 1700-talet.
Couscous-festivalen
Staden ligger vid havet men det är inte fisk som räknas som specialiteten i San Vito Lo Capo. Istället står couscous med afrikanska rötter i centrum. Traditionen sägs ha införts av sjömän från Tunisien och Algeriet och den firas varje år med en couscous-festival i slutet av september. Under festivalen samlas kockar och musiker från hela Medelhavsområdet för att tillaga och presentera rätten i dess många smakrika varianter.

Folktätt på stranden i San Vito Lo Capo under högsäsongen
Naturreservatet
Öster om San Vito Lo Capo ligger naturreservatet Riserva dello Zingaro. Området är känt för sin typiska medelhavsvegetation, macchia. Här finns små vikar, sandstränder och röda granitklippor. Den lilla orten Scopello består egentligen bara av några fiskarstugor och en traditionell baglio, en byggnad med egen innergård. Här finns ett mysigt kafé, ett bageri och två restauranger. Den ena restaurangen har en fantastisk utsikt över La Tonnara, platsen där tonfisken en gång i tiden rensades.
Flyg och hotell i San Vito Lo Capo
Du tar dig enkelt på semester till San Vito Lo Capo på Sicilien med direktflyg från Stockholm Arlanda till Palermos flygplats (PMO), flygtiden är cirka 3 timmar och 35 minuter. Det tar ungefär 1 timme att köra från flygplatsen till San Vito Lo Capo. Vi rekommenderar att du hyr en bil för att få friheten att utforska andra platser i området.
Hos oss kan du välja om du vill boka enbart hotell, eller en paketresa med flyg, hotell och eventuellt hyrbil inkluderat.
Oavsett dina önskemål kan Solfaktor hjälpa dig att hitta det bästa alternativet för din resa till San Vito Lo Capo och Sicilien!
Läs mer om:
Resegaranti
Du är i säkra händer före, under och efter resan
Paketresor
Boka flyg, boende och bil/transport på ett och samma ställe
Valfrihet
Välj själv hur många dagar du vill resa
Handplockat
Personligt utvalda hotell
Hotell i San Vito Lo Capo



