

Flyg + Hotell
Endast hotell
Budget
Fler sökalternativ
Välj själv hur många dagar du vill resa
Välj själv hur många dagar du vill resa
Resegaranti före, under och efter resan
Trygg hantering av dina personuppgifter
När du bokar en resa med Solfaktor behöver vi behandla vissa personuppgifter om dig. Det kan till exempel vara namn, kontaktuppgifter, information om din bokning och andra uppgifter som behövs för att vi ska kunna genomföra din resa.
Vi behandlar alltid dina personuppgifter på ett säkert och ansvarsfullt sätt och i enlighet med gällande dataskyddslagstiftning, inklusive EU:s dataskyddsförordning (GDPR).
Så använder vi dina personuppgifter
Vi använder dina personuppgifter för att kunna hantera din bokning, ge dig service och uppfylla våra åtaganden gentemot dig som kund. Vi behandlar endast de uppgifter som är nödvändiga för det aktuella ändamålet.
För att kunna genomföra din resa kan vi behöva dela relevanta personuppgifter med våra samarbetspartners, till exempel flygbolag, hotell, transferföretag, biluthyrningsföretag och försäkringsbolag. Vi delar endast de uppgifter som behövs för att respektive tjänst ska kunna utföras.
Vårt ansvar för dina personuppgifter
- Vi samlar endast in och behandlar personuppgifter som behövs för ett tydligt ändamål.
- Vi hanterar dina uppgifter på ett säkert och ansvarsfullt sätt.
- Vi delar inte dina personuppgifter med obehöriga.
- Betalningsuppgifter hanteras genom säkra betalningslösningar.
- Vi behandlar personuppgifter i enlighet med GDPR och annan tillämplig dataskyddslagstiftning.
Du kan läsa mer om vilka personuppgifter vi behandlar, varför vi behandlar dem och vilka rättigheter du har i vår information om behandling av personuppgifter.
Relaterade reseteman
Populära resmål
Få ett smakprov och se mer nedan


