Solfaktor official logo

Välkommen till

Rixwell Old Riga Palace Hotel

Beskrivning

Karta

Rumstyper

Faciliteter

Rixwell Old Riga Palace Hotel ligger i Rigas gamla stadsdel, nära till mycket som den lettiska huvudstaden har att erbjuda. På hotellet har du tillgång till en lobbybar, frukostrum och ett litet motionsrum. Om vädret tillåter kan du njuta av ditt kaffe på hotellets utomhusterrass.

Om du väljer Rixwell Old Riga Palace Hotel som boende för din semester i Riga har du gångavstånd till många av Rigas sevärdheter. Besök till exempel Rigas centralmarknad, som bara ligger 700 meter bort, eller promenera de två kilometrarna bort till Albert Street, som är känd för att vara full av byggnader i jugendstil.

Om du har beställt din vistelse med frukost inkluderad kan du börja dagen i hotellets frukostrum, där det serveras en buffé. Om vädret tillåter kan du njuta av din måltid på terrassen. Resten av dagens måltider kan köpas på en av Rigas många restauranger eller kaféer. Dagen kan du avsluta med en drink i den säsongsöppna baren.

För att skämma bort dig kan du som bor på Rixwell Old Riga Palace Hotel besöka spa-centret på Wellton SPA Riverside, mot en avgift. Detta hotell ligger runt en tre minuters promenad bort. För träning kan du dock använda dig av hotellets lilla motionsrum.

Hotellstandard

Solfaktors kategori

Loading feed...

Rum

Rixwell Old Riga Palace Hotel har 116 rum i olika storlekar och kategorier. Det är möjligt att boka rum med balkong eller terrass, och utsikten varierar. Sängarna kan vara enkel- eller dubbelsängar och extrabädd kan vara i bäddsoffa.

Rummen har wifi, platt-tv, luftkonditionering, minibar (extra kostnad) samt te- och kaffefaciliteter. Badrummen har dusch och/eller badkar samt hårtork.

Alla visade rumsbilder är exempel. Inredning och storlek kan variera inom samma rumstyp. OBS: Var uppmärksam på att om du beställer ett boende i kategori "economy" så kan denna typ avvika från våra generella rumsbeskrivningar. På flera hotell är "economy" av lägre standard och/eller med annat läge och oftast hotellets billigaste rum (med eller utan fönster/utsikt).

Viktig information

Reception 24/7.

Wifi finns tillgängligt på hela hotellet (med reservation för ändringar).

Lokal turistskatt betalas på plats.

Observera att hotellets bar är säsongsöppen. Öppettiderna beror på antalet gäster som bor på hotellet.

Gäster som bor på Rixwell Old Riga Palace Hotel kan besöka spa-centret på Wellton SPA Riverside, som ligger 3 minuters promenad bort, mot en avgift. För mer information, vänligen kontakta receptionen.

Parkering finns tillgänglig vid hotellet mot en avgift.

Du kan boka transfer tur och retur mellan flygplatsen och hotellet när du bokar din resa.

Faciliteter

Nedan finner du utvalda hotell- och rumsfaciliteter på Rixwell Old Riga Palace Hotel. Vissa kan vara gemensamma och/eller mot betalning på plats, eller tillhöra specifika rumstyper.

Gym

Spa / Wellness center

Wi-Fi

Restaurang

Parking / Garage

Hotellbar

Nära staden (inom 3 km)

I stad eller by

Möjlighet till A/C

Möjlighet till balkong/terrass

Kylskåp/minibar

Säkerhetsbox

Vattenkokare (te/kaffe)

Hårtork

2 eller fler sovrum

OBS: Vissa faciliteter som t.ex. utomhuspool och restaurang kan vara säsongsstängda och kan innebära betalning direkt till boendet (lågsäsong är vanligtvis från oktober till och med april för de flesta resmål i Sydeuropa - med undantag för vinterdestinationer som Madeira och Kanarieöarna). För Thailand är det nästan omvänt (högsäsong är vanligtvis från oktober till april) - men det kan vara skillnader från resmål till resmål. Vi hänvisar till och rekommenderar för övrigt att du läser vår FAQ

Adress

Minsterejas Iela 8/10

LV-1050 Riga

Koordinater

Latitud: 56.945091

Longitud: 24.109269

Karta och avstånd

  • Närmaste strand ca. 36 km

  • Avstånd till centrum ca. 0 m

  • Rigas äventyrsgalleri ca. 100 m visa på karta

  • Riga Film Museum ca. 200 m visa på karta

  • Mentzendorffs Hus ca. 300 m visa på karta

  • House of the Blackheads - Konst, Historia, Arkitektur och Kultur ca. 400 m visa på karta

Recensioner från TrustYou

TrustYou samlar in data från flera recensionssidor och skapar ett sammanlagt genomsnitt.

Så här kan du resa

Hos Solfaktor vill vi ge dig som gäst största möjliga flexibilitet, och du kan därför boka paketresor med valfritt avresedatum, avreseflygplats och reslängd. Du kan som nämnt också välja att endast boka hotell om du vill arrangera resan själv.

Information om aktuella flygrutter och flygtider finner du i sökmotorn i steg 2 när du söker efter din resa.

På alla resor som inkluderar flyg och hotell kan du dessutom boka en hyrbil eller transfer t/r till ditt hotell. Vi erbjuder både privat transfer och gemensam transfer i buss/minbuss med flera stopp. Information om transfer, kategorier och aktuella priser för hyrbilar kan du se i de följande stegen i sökmotorn. Priserna för hyrbil är för hela vistelsen med hämtning/lämning i samband med ankomst/hemresa till och från den valda ankomstflygplatsen.

Hotell i närheten

region image

Radisson Blu Elizabete Hotel ligger i hjärtat av Riga, ett stenkast från Vermanes Garden och en 4 minuters promenad från Galleria Riga Shopping Center. Detta hotell med lyxprofil ligger 0,3 km från Bergs Bazaar och 0,6 km från Palladium.

region image

I Riga-området Zemgale-distriktet ligger Park Inn by Radisson Riga Valdemara, en fem minuters bilfärd från både Uzvaras parks och Golden Bowling Center. Detta hotell med 4,5 stjärnor ligger 1,3 km från Lettlands järnvägshistoriska museum och 1,9 km från Lettlands nationalbibliotek.

region image

Monika Centrum Hotels ligger i hjärtat av Riga, en fem minuters promenad från både Albert Street och Janis Rozentals and Rudolfs Blaumanis' Museum. Detta hotell med exklusiv profil ligger 0,4 km från Riga Congress Centre och 0,5 km från Andrejosta.