Solfaktor official logo

Välkommen till

Kleopatra Life Hotel

Beskrivning

Karta

Rumstyper

Faciliteter

Kleopatra Life Hotel & SPA placerar dig i hjärtat av Alanya, och du är inte mer än en fem minuters bilfärd från Kleopatra-stranden och Alanyas trädgårdar. Detta hotell med 4 stjärnor ligger 2,7 km från Alanya Aquapark och 4,3 km från Ethnographic Museum.

Detta hotell erbjuder all inclusive-priser. Dessa priser inkluderar mat och dryck på deras restauranger. Avgifter kan tillkomma på vissa restauranger för särskilda, middagar, rätter, drycker och andra bekvämligheter.

Kleopatra Life Hotel & SPA har en restaurang där gästerna kan avnjuta en utsökt måltid. Man kan även köpa nåt på deras snackbar/deli. Avsluta dagen med en drink på boendets bar eller bar vid poolen.

Incheckningsinstruktioner

Personalen i dörren eller receptionen möter gästerna vid ankomst.

  • Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
  • Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
  • Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
  • Boendet accepterar kreditkort och kontanter.

Hotellstandard

Solfaktors kategori

Loading feed...

Rum

Känn dig som hemma i ett av de 86 rummen med minibarer (med vissa gratis produkter) och LCD-tv. Rummen har privata balkonger. Med wi-fi (avgift tillkommer) håller du dig uppkopplad och på rummet har du även satellit-tv. Privat badrum med dusch, gratis toalettartiklar och hårtorkar.

Alla visade rumsbilder är exempel. Inredning och storlek kan variera inom samma rumstyp. OBS: Var uppmärksam på att om du beställer ett boende i kategori "economy" så kan denna typ avvika från våra generella rumsbeskrivningar. På flera hotell är "economy" av lägre standard och/eller med annat läge och oftast hotellets billigaste rum (med eller utan fönster/utsikt).

Viktig information

  • Avgift för wi-fi på rummet: 2 EUR per dag (avgiften kan variera)

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

Bra att veta

  • Förhandsbokningar krävs för massage och spabehandlingar. Bokningar kan göras genom att kontakta detta hotell innan ankomsten med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Djur och assistanshundar är ej tillåtna.
  • Boendet bekräftar att man infört åtgärder för utökad rengöring.
  • Boendet rengörs och desinficeras med elektrostatisk spray: lakan och handdukar tvättas i minst 60°C; rumsdörrar stängs och låses efter städning.

Faciliteter

Nedan finner du utvalda hotell- och rumsfaciliteter på Kleopatra Life Hotel. Vissa kan vara gemensamma och/eller mot betalning på plats, eller tillhöra specifika rumstyper.

Gym

Spa / Wellness center

Pool

Barnbaseng

Wi-Fi

Restaurang

Möjlighet för havs- eller sjöutsikt

Parking / Garage

Hotellbar

Möjlighet till All Inclusive

Nära staden (inom 3 km)

Nära stranden (inom 1500 m)

I stad eller by

Nära vattnet (inom 4 km)

Möjlighet till A/C

Möjlighet till balkong/terrass

Kylskåp/minibar

Säkerhetsbox

Vattenkokare (te/kaffe)

Hårtork

Koppla av på deras fullständiga spa, där du kan njuta av massage. Här har du bland annat tillgång till utomhuspool, bastu och fitnesscenter. Detta hotell har även gratis wi-fi, hjälp med bokning av biljetter och guidade turer och varuautomat.

Gäster har tillgång till bland annat kemtvätt/tvättjänster, reception (öppen dygnet runt) och bagageförvaring. Avgiftsfri parkering erbjuds på plats.

OBS: Vissa faciliteter som t.ex. utomhuspool och restaurang kan vara säsongsstängda och kan innebära betalning direkt till boendet (lågsäsong är vanligtvis från oktober till och med april för de flesta resmål i Sydeuropa - med undantag för vinterdestinationer som Madeira och Kanarieöarna). För Thailand är det nästan omvänt (högsäsong är vanligtvis från oktober till april) - men det kan vara skillnader från resmål till resmål. Vi hänvisar till och rekommenderar för övrigt att du läser vår FAQ

Adress

Kizlarpinari Mah., Atatürk Blv. No:224

07400 Alanya

Koordinater

Latitud: 36.554808

Longitud: 31.971918

Karta och avstånd

  • Närmaste strand ca. 40 m

  • Avstånd till centrum ca. 2.3 km

  • Kleopatra Beach ca. 200 m visa på karta

  • Alanya Gardens en härligt grönskande park med vatten och lekplatser för barnen ca. 1.7 km visa på karta

  • Ta linbanan och njut av utsikten över Alanya ca. 1.9 km visa på karta

  • Njut av utsikten från Alanya Kalesi, ta eventuellt linbanan hit upp ca. 6 km visa på karta

Recensioner från TrustYou

TrustYou samlar in data från flera recensionssidor och skapar ett sammanlagt genomsnitt.

Så här kan du resa

Hos Solfaktor vill vi ge dig som gäst största möjliga flexibilitet, och du kan därför boka paketresor med valfritt avresedatum, avreseflygplats och reslängd. Du kan som nämnt också välja att endast boka hotell om du vill arrangera resan själv.

Information om aktuella flygrutter och flygtider finner du i sökmotorn i steg 2 när du söker efter din resa.

På alla resor som inkluderar flyg och hotell kan du dessutom boka en hyrbil eller transfer t/r till ditt hotell. Vi erbjuder både privat transfer och gemensam transfer i buss/minbuss med flera stopp. Information om transfer, kategorier och aktuella priser för hyrbilar kan du se i de följande stegen i sökmotorn. Priserna för hyrbil är för hela vistelsen med hämtning/lämning i samband med ankomst/hemresa till och från den valda ankomstflygplatsen.

Hotell i närheten

region image

Club Sidar Hotel

87

Fantastisk

Enklare lägenhetshotell med gångavstånd till hav och strand, poolområde med vattenrutschkana, poolbar och restaurang.

region image

Ett lägenhetshotell med klassiskt moderna lägenheter på endast 150 meters avstånd från Kleopatra-stranden i Alanya. Njut av tillgången till ditt eget kök - men möjligheten att äta frukost och middag i hotellets restaurang. Här finns också en pool.

region image

Simply Fine Hotel Alize är ett hotell för dig som gärna vill spendera en skön semester nära havet utanför Alanya. Hotellet rekommenderas främst till vuxna, men barn är välkomna.